BVB в челната десетка, Леверкузен скача

Нов сезон, нов период на оценяване: BVB защити мястото си в петгодишната класация на Уефа. Байер Леверкузен се приближава

Два отбора Борусия Дортмунд и Байер 04 Леверкузен играха на международни финали през миналия сезон – и загубиха. Докато BVB беше победен с 2:0 от Реал Мадрид на финала на Шампионската лига, Байер 04 загуби с 3:0 от Аталанта Бергамо на финала на Лига Европа. Въпреки това „Веркс“ скочи нагоре в общоевропейската клубна ранглиста на Уефа.

Уефа използва клубния коефициент, за да вземе предвид представянето на всички клубове, играещи на международно ниво, през настоящия и предходните четири сезона. Класацията се изготвя въз основа на резултатите на клубовете в оценяваните сезони на Шампионската лига, Лига Европа и Конферентната лига. По този начин се определя в коя група за класиране се намират клубовете при тегленето на жребия за съответното състезание.

Байер Леверкузен в класацията на Уефа: Само Реал Мадрид е бил по-добър през 2023/24 г., BVB е на едно ниво

Настоящата класация на Уефа оценява предстоящия сезон 2024/25 до 2020/21 включително. Отборите с най-големи шансове за постигане на добро класиране са тези, които са играли на международно ниво през всички сезони, тъй като са успели да съберат точки пет пъти. На този критерий отговарят както Байер Леверкузен, така и Борусия Дортмунд.

Със 76 000 точки Версай скочи от 13-то на 11-то място в сравнение с периода на оценяване преди година, като малко не му достигна да влезе в челната десетка. С 29 000 точки особено значим е страхотният сезон 2023/24 със само едно поражение. Единствено Реал Мадрид (34 000 точки) е бил още по-добър.

Класация на Уефа: Борусия Дортмунд трябва да продължи да се нарежда зад Виляреал

BVB спечели 29 000 точки и за силната си кампания в Шампионската лига, която едва сега приключи срещу „белите“. По този начин Борусия Дортмунд защити осмото си място в петгодишната класация (79,000 точки), но все още трябва да се нареди на опашката зад ФК Виляреал (82,000 точки). Това обаче вероятно скоро ще се промени: ФК Виляреал все още се възползва от титлата си в Лига Европа 2020/21 (30 000 точки), която ще отпадне от класацията след една година.

Класация на Уефа: BVB също спечели 29 000 точки за силната си кампания в Шампионската лига, която приключи едва сега срещу „белите“. По този начин Борусия Дортмунд защити осмото си място в петгодишната класация (79 000 точки), но все още трябва да се нареди на опашката зад ФК Виляреал (82 000 точки). Това обаче вероятно скоро ще се промени: ФК Виляреал все още се възползва от титлата си в Лига Европа за сезон 2020/21 (30 000 точки), която ще отпадне от класацията след една година.