BVB с Moukoko в стартовите единадесет? Какво казва Terzic

Youssoufa Moukoko беше титуляр в мача за BVB срещу Унион Берлин. В Щутгарт той може да направи следващата стъпка.

Голът на Юсуфа Мукоко при победата с 2:1 над Унион Берлин миналия мач накара не само сърцата на феновете на Борусия Дортмунд да забият по-бързо, но и тези на неговия треньор Един Терзич в частност. Той беше направил всичко правилно, като замени своя жокер в 74-ата минута:

Мукоко имаше нужда само от пет минути, за да вкара топката в противниковата врата и да осигури на BVB важни три точки в битката за шампионската титла. Достатъчно основание тогава да оставим 18-годишния футболист да започне от самото начало в гостуването срещу VfB Stuttgart в събота (15:30 ч./Sky). Или?

„Юсуфа се приложи много добре през миналата седмица“, каза Терзич, който – както винаги – не искаше да разкрива картите си. Завръщането на Мукоко в стартовата единайсеторка обаче би било разбираема стъпка: Себастиан Халер, поставен в предни позиции в последните няколко мача, все още трябва да свиква с голямото натоварване след заболяването си от рак на тестисите. От друга страна, Антони Модест напоследък почти не играе роля в BVB.

От началото на втората половина на сезона 34-годишният футболист е изиграл само 76 минути в първенството и не е отбелязал гол. Французинът, който има силен голов удар, не се вписва в системата на игра на Дортмунд, в която бързите пасове и високото темпо играят важна роля. В същото време от няколко седмици насам Донийл Мален е убедителен на дясното крило и с три гола в три мача най-накрая излъчва заплаха за гол. Остава Мукоко.

Както обаче Един Терзич разкри на пресконференцията в четвъртък, отборът не иска да прибързва с нищо. Важно е както за Мукоко, така и за Карим Адейеми да се вземат правилните решения след дългите им паузи заради контузии. „И всички ние правим това заедно, отнасяме се един към друг открито и честно“, подчерта Терзич.

Терзич: Мукоко беше „разочарован и ядосан“

На въпроса дали и двамата отново имат 90 минути в резервоара, 40-годишният специалист не даде ясен отговор, но разбира се, помага, ако и двамата събират минути. Адейеми се завърна в игра за първи път след разкъсването на мускулни влакна срещу Унион в домакинския мач срещу Херта БСК (21-ия ден) и изигра 70 минути. За Моукоко това беше второ кратко участие след смяната в Мюнхен след разкъсване на синджирната връзка.

Твърде малко за вкуса на нападателя. Моукоко е бил „разочарован и раздразнен“, когато преди мача е разбрал, че не е в стартовата единайсеторка срещу Берлин, както се е надявал. След кратък разговор, в който Терзич вероятно е предрекъл на протежето си, че може да реши мача, 18-годишният младеж влезе в ролята си на жокер. След гола си нападателят пробяга половината терен до Един Терзич, прегърна го силно и му благодари.