Judo Masters в Будапеща: златен ден за Япония

Япония спечели три златни медала в първия състезателен ден на турнира Judo Masters в Будапеща.

Будапеща е мястото на провеждане на Judo Masters този уикенд, където се провеждат всички турнирни формати от световното турне.

Японката Уакана Кога си осигури златния медал в категория до 48 кг и беше връчен от принцеса Томохито, която е и посланик на Световната федерация по джудо.

Нагаяма начело в категория до 60 кг при мъжете
Нейният сънародник Рюджу Нагаяма също имаше повод да празнува. Той спечели в Будапеща в категория до 60 килограма. Това беше третата му победа на Мастърс след 2017 и 2019 г.

За церемонията по награждаването отговаряше Биан Жилян от Тайшан.

Бушар победи олимпийския шампион
В категория до 52 кг при жените на финала една срещу друга се изправиха олимпийската шампионка Дистрия Красники и Амандин Бушар, която спечели олимпийско сребро през 2021 г. Битката продължи в продължения. В него на Бухард беше присъдена оценка за уаза ари: Това беше победата – втора за французойката в турнир от сериите Мастърс.

Макс-Ерве Джордж от групата Ultima връчи ценния метал.

„Винаги съм щастлива, когато мога да се състезавам на турнир от сериите Мастърс. Обичам предизвикателството и да се боря срещу най-добрите джудисти. За мен беше много важно да се завърна на върха тук“, заяви Бухард.

Рьома Танака също се показа в отлична форма в Будапеща. Японецът трябваше да се изправи срещу световния номер едно Денис Виеру от Република Молдова в борбата за златото. Танака спечели по убедителен начин финала в категория до 66 килограма, като получи наградата от ръцете на Джунюан Джан от Тиендзин Шънчжи.

„Това е първият ми турнир от сериите „Мастърс“ – заяви Танака. „Работих всеки ден, за да спечеля този турнир. Сега успях и съм много щастлив.“

Климкайт взе златото за Канада
В категория до 57 килограма канадката Джесика Климкайт беше безапелационна. На финала тя се разправи със Сара Леони Сисик от Франция. Решението беше взето в продълженията. Климкайт получи оценка ипон и имаше всички основания да ликува.

Мустафа Берраф, президент на ANOCA и член на МОК, връчи златния медал.

За унгарката Река Пуп това не беше достатъчно за медал в Будапеща, но въпреки това младежите се радваха на представянето ѝ. Пуп се класира на пето място в категория до 52 килограма.

Благоприятен старт на уикенда на Judo Masters в Будапеща!