U21 печели с 3:0 на старта на квалификациите за Европейското първенство

Германските U21 доминираха на старта на квалификациите за Европейско първенство в Косово, но пропуснаха най-добрите шансове. Тогава Юсуфа Мукоко, играч, който разочарова на Европейското първенство през лятото, позволява на отбора да празнува.

Юсуфа Мукоко увеличи впечатляващата си голова сметка – осем мача, девет гола – и даде на германския национален отбор до 21 години успешен старт на квалификационната кампания за Европейското първенство.

Нападателят на Борусия Дортмунд изведе отбора на Антонио Ди Салво до победа с 3:0 (0:0) в Косово във вторник с два гола (74/78-ата минута). Третият гол бе отбелязан от Колин Клайн-Бекел от Кил (89-та минута). Добри два месеца след проваленото Европейско първенство отборът на Германския футболен съюз доминираше напълно в мача срещу отбрани домакини, но първоначално пропусна най-добрите шансове да поведе.

„Като цяло съм доволен. Показахме желанието и страстта, от които имахме нужда“, заяви Ди Салво. Мукоко беше един от тримата специалисти в състава, които вече бяха част от състава за излизането от първия кръг на Европейското първенство. 18-годишният младеж изигра слаб турнир в Грузия, както и останалите членове на отбора, но добави към впечатляващата си голова сметка голове номер седем и осем в осмия си мач за U21. „Юсуфа е важен играч, не само защото вкарва голове“, похвали го Ди Салво.

За U21 двойната квалификация продължава през октомври в гостувания срещу България и високо оценените израелци. Другите съперници са Полша и Естония. Само първенецът на групата със сигурност ще се класира за турнира в Словакия през 2025 г.

Мачът в Прищина се разви според очакванията: аутсайдерите от Косово се защитаваха дълбоко с петима души в отбрана, Германия контролираше играта. Гостите комбинираха с пасове в дълбочина отново и отново. Липсваше им обаче прецизност, за да отбележат гол, който да заслужава да бъде споменат. От друга страна, отборът на Косово рядко показваше очаквания от Ди Салво „манталитет на комарджия“. Аутсайдерите бяха предимно безобидни в посока напред.

Най-добрите възможности за превъзхождащия отбор на ДФБ дойдоха от стандарти: Тим Лемперле от Фюрт нацели твърде високо от близка дистанция след корнер (32-ра минута). Особено след почивката Германия настояваше яростно за преднина. Мукоко удари външната страна на мрежата (47-ата). Ударът на Лемперле след красив пас от играч на Дортмунд беше отразен към гредата, Мерлин Рьол вкара последвалия удар до вратата (50-та).

Сега играта все повече се превръщаше в игра на търпение. Домакините, които на моменти се защитаваха изключително трудно, почти не даваха никакви облекчения. В заключителната фаза именно Мукоко направи разликата: Нападателят вкара с красив удар след корнер и финт от близка дистанция. След това защитникът Клайн-Бекел вкара последния гол с глава след корнер.