Union обръща мача срещу Гладбах в 97-ата минута и остава на върха на таблицата

Union Berlin остава на върха в Бундеслигата. Union обръща мача срещу Мьонхенгладбах в драматична финална фаза.

В последната секунда: Унион Берлин си върна първото място в Бундеслигата благодарение на два късни гола и остава непобеден в лигата този сезон на стадион „Ан дер Алтен Фьорстерай“. В неделя „Кьопеникер“ победи с 2:1 (0:1) измъчвания от контузии отбор на Борусия Мьонхенгладбах. Пред 22 012 зрители Нико Елведи даде преднина на гостите в 33-ата минута. Кевин Беренс (79-и) и Данило Доеки (90-и +7-и) обърнаха мача за „Айзернен“ след яростния последен четвърт час на домакините. Защитникът вкара победния гол почти при последния съдийски сигнал.

С тази победа Унион изпревари с една точка серийния шампион Байерн Мюнхен, който в събота спечели срещу ФСВ Майнц 05 (6:2). Столичният клуб е начело на лигата от шестия ден на мача. Втората поредна победа, три дни след победата с 1:0 над Спортинг Брага в Лига Европа, означава, че берлинчани влизат в решаващия мач от групата за място в елиминационните кръгове в четвъртък в Royale Union Saint-Gilloise (21:00 ч./РТЛ+) с попътен вятър.

Под ръководството на Даниел Фарке „жребчетата“ пропуснаха да се преборят за място в Европейската купа, поне временно, и се намират в средата на таблицата. Гладбах е без победа в лигата от три мача.

За защитника на Гладбах Марвин Фридрих това беше първото спортно завръщане на бившето му работно място. Героят от промоцията на Съюза, който през януари се премести от Берлин в Долен Рейн, беше почетен преди мача и както е обичайно в Кьопеник, феновете го отбелязаха като „футболен бог“.

Докато Фишер можеше да се възползва от пълния си състав и да промени отбора си само в две позиции, Фарке отново трябваше да замени множество играчи. Домакините контролираха началната фаза. В седмата минута „Юнион-Ивкони“ подготвиха противниците си със спокойна игра. Ударът на Janik Haberer от добра позиция е блокиран.

Единайсетте от Niederrhein станаха опасни за първи път със свободен удар на Аласан Плеа от централна позиция (23.). Стражът на Съюза Фредерик Рьонеу спаси топката от ъгъла. Малко след това Шералдо Бекер отрази удар на Рани Хедира във вратата на гостите (29), но явно докосна топката с ръка. Голът не беше зачетен.

Сега Гладбах влезе по-добре в играта. Съюзът изпитваше трудности да влезе в наказателното поле. Повечето от головете бяха от втория ред. Гостите използваха скоростта си, за която Фишер ги беше предупредил. Натан Н’Гуму принуди дебютанта в Бундеслигата Тимотеуш Пухач да изчисти топката в корнер. Елведи насочи топката в мрежата, след като получи асистенция от Ларс Щиндл. Само две минути по-късно Маркъс Тюрам получи дълга топка от Рьоноу, но след това насочи топката от труден ъгъл малко над вратата.

След почивката берлинчани продължиха да имат много проблеми със създаването на опасности. В 59-ата минута Фишер реагира с тройна смяна. В игра влязоха капитанът Кристофър Тримел, нападателят Свен Мишел и полузащитникът Генки Харагучи – първоначално без особен ефект. Но и гостите почти не станаха опасни. След това стражът на Гладбах Тобиас Зипел пропусна да се разпише в половината на терена, когато Диого Лейте го прехвърли. Беренс, също резерва, се издигна във въздуха и вкара топката във вратата. Малко след това нападателят имаше още един чудесен шанс, но стреля над гредата. След това домакините ликуваха, когато Кристофър Тримел вкара с глава. Но голът беше отменен заради засада. Това обаче не беше краят, а с последното действие Дохи изстреля берлинчани отново на върха.